Zbarvení koní

29. října 2008 v 18:32 |  Zbarvení
VRANÍK - Vraníci jsou relativně vzácní. Jejich srst i žíně jsou černé. Oči,kopyta a kůže mají také tmavou barvu. Existují i uhloví vraníci (jejich černá srst má modravý nádech) a vraníci ,jejichž srst je v létě černá a v zimě nahnědlá (dříve se jim říkalo letní vraníci).
HNĚDÁK - Srst hnědáka je hnědá,ocas,hříva a často také nohy jsou černé. Oči,srst a kopyta mají tito koně tmavé s vyjímkou případu,kdy má kůň odznaky.Rozlišujeme světlého hnědáka,hnědáka,tmavého hnědáka a černého hnědáka.
RYZÁK - Ryzák má rezavou barvu srsti. Ocas a hříva jsou zbarvené stejně nebo jsou světlejší,nesmějí však obsahovat žádné černé chlupy. Oči,srst a kopyta mají tmavou barvu. Rozlišujeme světého ryzáka,ryzáka a tmavého ryzáka.

PLAVÁK -
Plavák má zažloutlou až zlatou srst po celém těle, jen hříva, ocas a spodní část končetin je černá nebo tmavý odstín hnědé, okolí tlamy a špičky uší bývají černé. Plaváci mívají tzv. úhoří pruh, což je pás tmavých chlupů vedoucí od hřívy přes kohoutek a záda ke kořenu ocasu.
PALOMINO - Isabela, dřívě žluták,je vlastně žlutý ryzák. Jeho srst je vesměs žlutá,někdy došeda. Srst je světlá a kopyta také. Barevnou odrůdou Isabeli je Palomino (zlatě zářící srst a jasně bílé žíně).
BĚLOUŠ - Bělouši se vždycky rodí s tmavou srstí a postupně vybělují. S každou výměnou srsti vystupuje pravá barva bělouše zřetelněji.Rozlišujeme četné barvené nuance od červeného po černého bělouše.
PSTRUŽÁK - Pstružák vzniká z vybělujícího bělouše,který však nevybělí úplně. Má světlou šedou strst posetou malými hnědými skvrnami.
MYŠÁK - Má šedivou nebo černou srst s bílími chlupy,což mu dodává namodralé zbarvení.
TYGR - Tento kůň má na bílé srsti po celém těle malé pravidelné tmavé skvrny. Podle barvy těchto skvrn rozlišujeme žluté, červené, hnědé a černé tygry.
STRAKÁČ PIEBALD - Má velké černé a bílé skvrny nepravidelných tvarů. Hříva a ocas mohou být černé, bílé nebo smíchané.
STRAKÁČ SKEWBALD - Má velké hnědé a bílé skvrny nepravidelných tvarů. Hříva a ocas mohou být bílé, hnědé (nebo jiné barvy) nebo smíchané.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama